Jak vybrat brankářské vybavení?
Vše o brankářském vybavení

Brankářské vybavení má především ochrannou funkci, a na rozdíl od florbalky, je životnost většiny vybavení delší, proto je dobré věnovat výběru dostatečnou pozornost.

Časté dotazy při výběru brankářského vybavení

Úplným základem je přilba, vypolstrovaný dres, kalhoty, suspenzor a chrániče na kolena. To jsou nejdůležitější části výbavy, které byste měli vybírat jako první pokud si pořizujete brankářskou výbavu.

Další vybavení, bez kterého se brankář na začátku obejde, ale do budoucna je dobré pořídit: vesta, rukavice, chrániče na lokty, šortky pod kalhoty a speciální brankářské boty.

Rozhodně nedoporučujeme šetřit na přilbě a chráničích na kolena. Pokud špatně zvolíte tvar přilby a bude Vás tlačit, není to při hodinu a půl trvajícím tréninku příjemný zážitek. Dalším důvodem jsou hygienické důvody, kdy většina týmů sice půjčuje erární masky, ale rozhodně bychom upřednostnili přilbu vlastní.

Na kolenou brankáři klečí téměř celou vahou, proto je důležité, aby chrániče byly dostatečné kvalitní, dobře seděly (větší chrániče z kolen „sjíždějí“ a brankář se zbytečně rozptyluje posunování chráničů nahoru) a nijak nepřekážely v pohybu při přesunech.

Aby Vás mikina uchránila před modřinami (v seniorských soutěžích střely dosahují rychlosti až 200 km/h), musela by mít větší tloušťku. V dostatečně tlusté mikině by brankáři nebyli dostatečně pohyblivý a bylo jim příliš velké teplo. Speciální brankářské dresy jsou na zádech odlehčené a většinou jsou vyrobeny z prodyšné látky. Navíc dresy po brankáře začátečníky jsou cenově přijatelné a mají extra polstrování (nemusíte tak pro začátek kupovat brankářskou vestu).

Brankářské kalhoty jsou dostatečně vypolstrované a na nejvíce namáhaných místech – kolena a boky – mají speciální materiály, které jsou pevné a dobře se po nich přesunuje. Obyčejné tepláky by se během pár tréninků protrhli. Dalším důvodem je, že každý brankář chce v bráně zabrat co nejvíce místa. Obyčejné tepláky toto nesplňují.


1. Brankářská maska/přilba

Florbalové masky jsou ve finále jedinou věcí, bez které se neobejde žádný florbalový brankář. Přilby rozdělujeme na juniorské a seniorské. Juniorské jsou užší a hodí se pro gólmany do cca 14 let (samozřejmě záleží na velikosti hlavy). Seniorské masky jsou větší a liší se podle značek tvarem skořepiny, polstrováním a mřížkou. Záleží jen na vás, pro kterou z florbalových masek se nakonec rozhodnete, ať už z hlediska designu, výrobce či ceny. Všechny masky, které u nás najdete, splňují všechny předpisy IFF a můžete je tak využívat ve všech soutěžních utkáních.

Při výběru masky je důležité, aby maska pohodlně seděla na hlavě a měli jste z ní dobrý výhled. Pokud špatně zvolíte tvar přilby, a bude Vás tlačit nebo budete mít špatný výhled, není to při hodinu a půl trvajícím tréninku příjemný zážitek. 

Typy mřížek

  • Cat Eye - nejčastěji používaná mřížka
  • Square - čtvercová mřížka 

Tip: Od sezóny 2018/2019 se mění pravidla ČFBU ohledně masek a mřížek pro florbalové brankáře. Mřížka masky brankáře musí odpovídat Materiálovým předpisům IFF, především co se týče rozměrů otvorů mřížky;

  • pokud má mřížka certifikaci (štítek s nápisem IFF) pak plně odpovídá;
  • pokud mřížka certifikaci IFF nemá, pak otvory v mřížce nesmí umožnit průchod čepele florbalky;

V praxi to tedy znamená, že pokud Vaše mřížka nemá IFF štítek, tak to nevadí, pokud otvory v mřížce neumožní průchod čepele florbalky.

  • Brankářské masky
    Florbalové masky / helmy jsou ve finále jedinou věcí, bez které se neobejde žádný florbalový brankář. V této kategorii jich naleznete spoustu a záleží jen na váš, pro kterou z florbalových masek se nakonec rozhodnete ať už z hlediska designu, kvality, výrobce či ceny. Všechny masky jsou certifikované IFF a plní dostatečnou ochrannou funkci. Při výběru masky vám může pomoci náš průvodce výběrem brankářského vybavení.

2. Brankářské vesty a dresy

Vesty

Florbalové brankářské vesty patří mezi oblíbené a často využívané části vybavení. Chrání tělo před nepříjemným a štiplavým florbalovým míčkem. Prodávají se vesty bez rukávů, s krátkými rukávy nebo dlouhými rukávy. Většinou jsou vyráběny z přilnavých a elastických materiálů, aby dobře seděli na brankářovo těle a chytání tak bylo co nejpohodlnější. Správná velikost vesty je proto důležitá, aby nikde neplandala nebo naopak brankáře nesvazovala.

V případě že si plánujete pořídit dres bez polstrování, doporučujeme si pod něj pořídit vestu s rukávy. Naopak pokud vestu chcete ze svého vybavení úplně vypustit, bylo by dobré vybírat některý z vypolstrovaných modelů (např. Defender 3 od Jadbergu či Goalie sweater Shield od značky Unihoc).

Dresy

Florbalové brankářské dresy jsou nejsvrchnější vrstvou, kterou florbalový brankář používá v horní části těla. Většina z nich nemá vycpávky a je potřeba pod ně pro dokonalou ochranu navléknout brankářskou vestu. Dresy jsou vyráběny z co nejlehčích a prodyšných materiálů, aby brankářům nebylo horko a mohli se bez potíží pohybovat.

Pro začínající brankáře bychom doporučovali začít chytat s dresem s vycpávkami a bez vesty. Investice do vybavení je pak mnohem menší, než v případě, kdy pořizujete vestu i dres. Až se rozhodnete, že chcete chytat častěji a lépe, můžete si pořídit vestu a lehký prodyšný dres.

Tip: Nejlepší možnou kombinací je přiléhavá vesta s lehkých prodyšným dresem. To zajistí všem brankářům ideální podmínky pro chytání. Mohou se pohybovat zcela bez omezení a přitom jsou nejlépe chráněny před štiplavými balónky.

  • Brankářské dresy
    Florbalové brankářské dresy jsou nejsvrchnější vrstvou, kterou florbalový brankář používá v horní části těla. Většina z nich nemá vycpávky a je potřeba pod ně pro dokonalou ochranu navléknout brankářskou vestu. Z florbalových dresů můžete s klidným srdcem vybírat pouze na základě toho, jak se vám který líbí a nebo kolik do něj chcete investovat. Pokud si nejste jistí výběrem, můžete použít našeho průvodce výběrem brankářského vybavení.
  • Brankářské vesty
    Florbalové brankářské vesty patří mezi oblíbené a často využívané části vybavení. Chrání tělo před nepříjemným a štiplavým florbalovým míčkem. Vybírat můžete podle značky, ale také například podle délky rukávu. Jak se liší jednotlivé druhy vest a zda je vhodná pro Vás se můžete dočíst v našem průvodci výběrem brankářského vybavení.

3. Brankářské kalhoty

Brankářské kalhoty jsou dostatečně vypolstrované a na nejvíce namáhaných místech – kolena a boky – mají speciální materiály, které jsou pevné a dobře se po nich přesunuje. Obvykle je rozdělujeme na základní kalhoty a na kalhoty určené pro pokročilejší gólmany.

Rozdíly jsou v míře vyztužení, v tom, jak dobře kalhoty drží svůj tvar (každý brankář chce v brance samozřejmě vyplnit co nejvíce volného prostoru) a v použitých materiálech celkově – životnosti. Velký rozdíl je pak v ceně jednotlivých modelů. Každá značka nabízí většinou 2 varianty - levnou základní, pro začínající nebo nenáročné brankáře (chytají 1-2x týdně) a dražší variantu, profesionální kalhoty, které jsou lépe tvarované a z lepších materiálů. 

Ať už se při výběru budete řídit pouhým designovým pohledem nebo oblíbeností výrobce, pamatujte, že florbalové kalhoty jsou jedním z výrobků, kdy cena přímo ovlivňuje kvalitu výrobku. Florbalové brankářské kalhoty se pohybují okolo 2 tisíc korun až klidně k hranici 5-6 tisíc korun.

  • Brankářské kalhoty
    Florbalové brankářské kalhoty jsou jedním z hlavních vybavení florbalového brankáře. Ať už se při výběru budete řídit pouhým designovým pohledem nebo oblíbeností výrobce pamatujte, že florbalové kalhoty jsou jedním z výrobků, kdy cena přímo ovlivňuje kvalitu výrobku. S výběřem vám může pomoci náš průvodce výběrem brankářského vybavení.

4. Brankářské chrániče kolen

Na kolenou brankáři klečí téměř celou vahou, proto je důležité, aby chrániče byly dostatečné kvalitní, dobře seděly (větší chrániče z kolen „sjíždějí“ a brankář se zbytečně rozptyluje posunování chráničů nahoru) a nijak nepřekážely v pohybu při přesunech. Doporučujeme tedy se zaměřit hlavně na správnou velikost a tvar chráničů, který bude vyhovovat vašim potřebám. Každý brankář má různé proporce nohou - obvod lýtka, stehna, poměr mezi těmito obvody, a proto ne každý tvar chráničů musí padnout všem brankářům. 

Obecně se dají chrániče kolen rozdělit na anatomicky tvarované a obdélníkové. Dále výrobci mají různé tvrdosti výplně. Šikovné vylepšení nabízí Salming a Jadberg (modely ProTech Kneepads a Impact RP), kdy proklečené výplně je možné vyměnit za nové a nemusíte kupovat celé chrániče.

  • Brankářské chrániče
    Florbalové chrániče všech druhů, které chrání florbalové brankáře na nejvíce zatěžovaných místech. Najdete zde florbalové chrániče kolen, florbalové chrániče loktů, ale i speciální šortky pro florbalové brankáře, které mají vycpávky boků pro pohodlné chytání. Jak vybrat důležité a vhodné chrániče si můžete přečíst v našem průvodci výběrem brankářského vybavení.

5. Brankářské chrániče boků - šortky

Šortky s výstelkou v oblasti kyčlí a boků jsou určeny primárně pro ochranu boků florbalových brankářů. Některé značky nabízí i variantu s integrovaným suspenzorem, který lze v případě, že jej nechcete používat, vyjmout. Jelikož jsou trenky vyráběny z elastických a funkčních materiálů, poslouží dobře jako funkční trenýrky, a brankář tak nemusí nosit žádné podvlíkačky. 

Největší výhodou šortek je právě integrovaný suspenzor, který oproti klasickému suspenzoru drží lépe na svém místě a neškrtí vás žádné popruhy. 


6. Brankářské rukavice

Rukavice patří do části výbavy, která není pro začínající brankáře povinností. Někteří gólmani nikdy rukavice nepoužívají, jiní bez nich nevlezou do brány. Záleží jen na vás, jestli si je pořídíte nebo ne. Doporučujeme vyzkoušet chytání bez rukavic a s rukavicemi, a pak se rozhodnout, zda si je pořídit do výbavy či nikoliv.

V nabídce najdete různé typy rukavic, které se liší hlavně použitým materiálem. Nejčastěji bývají látkové s gumovými chrániči na často namáhaných místech (např. klouby prstů). Na dlaních - nejdůležitější část rukavic - testují různé materiály. Důležité je, aby vám míček z rukavic nevykluzoval.

Velikostně by měli rukavice sedět co nejpřesněji. Malé rukavice většinou vůbec nenasadíte, takže tam poznáte nevhodnou velikost bez problémů. Pokud si pořídíte příliš velké rukavice, nedosáhnete prsty až na konec rukavice a nebude tak schopni uchopit balónek. Navíc se vám na dlani budou rukavice krabatit.

Nejlepší variantou pro brankáře jsou rukavice z prodyšných materiálů, aby se příliš nepotili ruce, s gumovými prvky na kloubech prstů a na spodní straně rukavic semiš s lepivými proužky proti vyklouznutí míčku z rukavice.

Výhody rukavic

  • tlumí střely
  • protiskluzové gumové pásky
  • ochrana prstů

Nevýhody rukavic

  • menší cit na balónku
  • míček může při výhozu proklouznout nebo naopak přilepit se (v případě, že máte rukavice s lepivými proužky)
  • pomalejší reakce ruky - brankáři pak často místo chytání míček vyrážejí před sebe nebo do stran
  • Brankářské rukavice
    Florbalové rukavice jsou doplňkem, který není pro florbalové brankáře nezbytný, ale určitě ne zbytečným. Střela florbalovým míčkem štípne vždycky pořádně a florbalové rukavice jsou ideální ochranou brankářových rukou. Rozdíly v jednotlivých modelech a další informace najdete také v našem průvodci výběrem brankářského vybavení.

7. Brankářská obuv

Pro florbalové brankáře nabízíme speciální sálové boty, které splňují všechny požadavky a nároky brankářů. O brankářských botách by měly začít uvažovat všichni brankáři, kteří se této pozici chtějí věnovat pravidelně.

Základní výhodou je podrážka rozdělená na dvě části, takže bota je úžasně flexibilní. Další přednostíje  odolný materiál svršku, který je vypolstrovaný. Díky ochranným prvkům chrání Vaše nárty a prsty na nohou. Svršek boty je potažený odolnou polyesterovou látkou, která umožňuje hladké přesuny na jakémkoli povrchu. Zároveň má bota protiskluzovou podrážku, díky které vám boty umožní dobrý odpich při přesunech. Oproti obyčejným sálovkám mají zvýšenou odolnost, tím pádem vyšší užitnou hodnotu.

Při bližším prozkoumání bot zjistíme specifické vychytávky usnadňující pohyb v brankovišti. Bota sahá až nad kotníky, čímž chrání tak tuto část nohy a poskytuje oporu při přesunech. S tím souvisí také pevný patní košík. Tkaničky jsou přikryty druhým jazykem či páskem. Bota jednak nedrhne, a za druhé zabraňuje neustálému rozvazování tkaniček. Protiskluzová podrážka nedělá šmouhy a umožňuje při odrazu ze špičky se zapřít a rychle odpíchnout. Podrážka je rozdělená na dvě části, kdy chodidlo můžete pohodlně ohnout. Svršek špičky je z odolné látky a navíc vypolstrovaný. Přesuny jsou tak hladké a do zákroku se můžete „doklouznout“.

Při konstruování těchto bot se vycházelo ze zápasnického modelu (např. Adidas Combat Speed), který byl hojně využíván před nástupem současných speciálních modelů. V současné době jsou na trhu k dostání od třech značek, a to Salming Slide, Unihoc U4 Goalie a Tempish Tabur.

  • Brankářská obuv
    Florbalová sálová obuv speciálně designovaná pro brankáře je pohodlnější, zlepší brankářovi možnosti a déle vydrží.

logo Jednadvacítky

poradce pro Vás připravil Petr Duchek a Michael Rodina
poslední aktualizace 14.8.2018