Jak vybrat florbalovou hůl?
Pro začátečníky i pokročilé

Připravili jsme pro Vás poradce, který Vám usnadní výběr vybavení podle vašich potřeb. Parametry jsme seřadili podle důležitosti (pořadí, jak na ně nahlížíme při výběru).

Výběr strany a délky je dán vlastnostmi hráče, a je to základní předpoklad pro plný florbalový zážitek ze hry. Ostatní vlastnosti shaftu (hole samotné) se odvíjí od postu hráče na hřišti, jeho herních návyků a vyzrálosti. Přejeme šťastnou ruku při výběru.

×Pokud vybíráte svoji první florbalovou hůl, můžete využít rychlokurz a jednodušše vybrat tu správnou hůl!

Rychlokurz - moje první florbalka

Při výběru první florbalové hole se zaměřtena tyto parametry - strana hole, délka hole, tvrdost shaftu a čepel. Začátečníkům doporučujeme rovný shaft (bez technologií) s předzahnutou čepelí.

Strana hole

Strana se určuje podle ruky, která je při držení florbalky umístěna níže.

levá ruka dole = florbalka na levou stranu
pravá ruka dole = florbalka na pravou stranu

Délka hole

Dle obecně známého pravidla by florbalka měla při postavení na špičku čepele kolmo vůči podlaze dosahovat zhruba k pupíku florbalisty. Doporučujeme mít florbalku raději malinko delší než kratší. U dospělích cca 4 cm a u dětí/juniorů klidně až 8 cm nad pupík.

Velikostní tabulka florbalek

Výška hráče
(v cm)
Délka hole (bez čepele)
(v cm)
100 - 110 55 60
111 - 125 60 65 67
126 - 130 70 72
131 - 135 75 77
136 - 150 80 82 85
151 - 160 85 87 89
161 - 170 89 90 92
171 - 185 95 96 98
186 - 190 98 100 101
190+ 102 103 104 105+

Tvrdost hole

Flex hole udává maximální průhyb florbalky v milimetrech. Pohybuje se v rozmezí od 23 mm (nejtvrdší) až po 36 mm (nejměkčí).

nízké číslo flexu = tvrdý shaft
vysoké číslo flexu = měkký shaft

Tabulka doporučených tvrdostí

Flex shaftu
(průhyb v mm)
Typ hráčů
23 - 25 Dospělí - hráči s velkou silou (váhou) nebo dobrou technikou hole
26 - 29 Dospělí - pokročilí hráči
29 - 32 Dospělí - začátečníci, hobby hráči, Ženy, Junioři
32 - 36 Junioři, děti

1. Strana hole

Strana se určuje podle ruky, která je při držení florbalky umístěna níže. To znamená, že pokud máte levou ruku blíže k čepeli (níže na omotávce), vybíráte hůl na levou stranu. V opačném případě (pravá ruka je dole) budete potřebovat hůl zahnutou na pravou stranu.

levá ruka dole = florbalka na levou stranu
pravá ruka dole = florbalka na pravou stranu

Existují i hole s čepelí univerzální - rovnou, kterou lze přihnout na obě strany. Takové florbalky jsou vhodné na rekreační či jednorázové hraní. Pokud chodíte hrát častěji byli byste po menším zdokonalení dovedností nespokojeni, protože nulové vyhloubení čepele (konkávnost) neumožní správné „nabrání“ míčku na čepel a střely jsou méně razantní a nepřesné.

Tip: V případě, že jste ještě nezačali, a stranu nemáte vyhraněnou, doporučujeme udělat malý test. Test je vhodný hlavně pro nejmenší florbalisty. - Vezměte si koště a zameťte chodbu. Pokud zametáte s levou rukou dole, znamená to, že je pro Vás tato strana přirozenější a můžete se vesele pustit do vybírání florbalky na tuto stranu.

levé držení x pravé držení
správné držení florbalové hole


2. Délka hole

Dle obecně známého pravidla by florbalka měla při postavení na špičku čepele kolmo vůči podlaze (viz obrázek) dosahovat zhruba k pupíku florbalisty. Pro zjednodušení můžete využít velikostní tabulku vedle textu.

Optimální délka hole je důležitá ke správnému rozvoji techniky a lehčí ovladatelnosti. Pokud zvolíte delší hůl, nepodaří se Vám ji při střele dostatečně prohnout a při obehrávání protihráčů nepůjde míček „přitáhnout“ až pod Vaše nohy, ale pouze lehce před sebe. V opačném případě budete mít krátký dosah při bránění a celkově nepřirozený florbalový pohyb při hře s balónkem.

Tip: Doporučujeme mít florbalku raději malinko delší než kratší. U dospělých cca 4 cm a u dětí/juniorů klidně až 8 cm nad pupík.

Velikostní tabulka - délky florbalek

Výška hráče
(v cm)
Délka hole (bez čepele)
(v cm)
100 - 110 55 60
111 - 125 60 65 67
126 - 130 70 72
131 - 135 75 77
136 - 150 80 82 85
151 - 160 85 87 89
161 - 170 89 90 92
171 - 185 95 96 98
186 - 190 98 100 101
190+ 102 103 104 105+

3. Tvrdost (flex) shaftu

Flex hole udává maximální průhyb florbalky v milimetrech při tlaku 300 N (působení vahou 30 kg) na střed shaftu. Tím pádem, čím je číslo vyšší, tím je hůl měkčí. Naopak nižší čísla znamenají, že je hůl tvrdší. Flex se u florbalových holí pohybuje v rozmezí od 23 mm (nejtvrdší) až po 36 mm (nejměkčí). 

Volba správného flexu (tvrosti) shaftu je důležitá pro maximální využití vlastností florbalky. Pokud zvolíte příliš měkkou hůl, bude její průhyb při střele extrémní a Vámi vynaložená energie se ztrácí. Naopak s příliš tvrdým shaftem nedokážete při střele hůl dostatečně prohnout, aby nakopla míček.

nízké číslo flexu = tvrdý shaft 
vysoké číslo flexu = měkký shaft

Tvrdost dětských holí je obvykle optimalizována k výšce a obvyklé stavbě hráčů tohoto věku, proto u florbalek do výšky 87 cm ji vůbec nemusíme řešit. U delších florbalek se musí počítat s tělesnými proporcemi hráče, jeho vyspělostí techniky a preferencí herních pozic (viz tabulka doporučených tvrdostí).

špatně zvolený flex - příliš tvrdá hůl

 • nedostatečný průhyb při střele/nahrávce - malá razance
 • odskakování míčku při zpracování - nepřesná technika
 • nepříjemný pocit ze hry

špatně zvolený flex - příliš měkká hůl

 • extrémní průhyb při střele/nahrávce - ztráta energie - malá razance
 • nepřesnost střel - "žvýknutí" hole

správně zvolený flex (tvrdost)

 • pohodlné prohnutí při střele
 • razantní a přesná střela
 • kvalitní zpracování přihrávky a technika hole

Tip: Flex shaftu (průhyb) se ne vždy rovná tvrdosti hole. Tvrdost hole (pocitová) je dána více faktory, například materiálem shaftu, délkou hole a použitými technologiemi (TipCurve, KickZone, a jiné). To znamená, že dvě hole stejného flexu mohou mít pocitovou tvrdost rozdílnou, a tudíž se vám s každou holí bude hrát jinak. Vždy berte v úvahu další vlastnosti shaftu, které jsme zmiňovali výše. 

Flex shaftu dle regulí IFF může mít odchylku až 2 mm, což znamená, že florbalka s průhybem 27 mm může mít průhyb 25 až 29 mm.

Tabulka doporučených tvrdostí

Flex shaftu
(průhyb v mm)
Typ hráčů
23 - 25 Dospělí - hráči s velkou silou (váhou) nebo dobrou technikou hole
26 - 29 Dospělí - pokročilí hráči
29 - 32 Dospělí - začátečníci, hobby hráči, Ženy, Junioři
32 - 36 Junioři, děti

4. Technologie shaftu

NEDOPORUČUJEME technologie začínajícím hráčům a dětem! Pro plné využití a ocenění technologií je potřeba mít zvládnutou techniku hole.

Pokud přemýšlíte o koupi florbalky s technologií, doporučujeme ji nejprve vyzkoušet. Používání technologií je velmi individuální, a nelze zcela říci, zda zrovna vám bude vyhovovat.

Na trhu se objevují různé technologie, které ovlivňují vlastnosti celé florbalky. U každé značky se jednotlivé technologie jmenují jinak, ale zastávají stejnou funkci. Dají se rozřadit do 3 skupin základních skupin.

 1. vyhnutí shaftů (například Curve, TipCurve,...)
 2. zúžení shaftů (př. KickZone, TipKick,...)
 3. vyztužení shaftů (X-shaft, FatKick, Bamboo,...)

Vyhnutí shaftů - tzv. CURVE

Jedná se o zahnutí hole v její spodní části, čímž se změní úhel čepele vůči podlaze. Díky tomu bude snažší střela tahem a příklepem, kdežto nahrávky a zpracování nahrávky mohou být těžší.

Zúžení shaftů - tzv. KICK

Díky těmto technologiím dochází při prohnutí hokejky při střelbě k většímu „vykopnutí“ spodní části hokejky při došvihu. Míček je tak vystřelen větší silou, vyšší rychlostí. K plnému využití této technologie je potřeba prohýbat shaft správnou technikou střely.

Vyztužení shaftu

Většinou pomocné vyztužení k předchozím technologiím. Pomáhají zpevnit shaft v části hole těsně nad technologií curve nebo kick. Umocní se tak ještě více jejich výhody. U značky Salming jsou to technologie X-shaft nebo FatKick.


5. Materiál shaftu

Materiál florbalky ovlivňuje především váhu hole, dále její pevnost a pružnost. Základními materiály shaftu jsou karbon (carbon), kompozit (composite) a skelné vlákno (glass fiber). Hole jsou většinou kombinací těchto materiálů s větším podílem některého z nich.

 • Karbon – nejlehčí typ materiálu, méně odolný vůči kontaktům s jinými holemi.
 • Kompozit – odolnější materiál s průměrnou váhou.
 • Skelné vlákno - velice odolný materiál s vysokou váhou.
 • Karbon kompozit - stejné jako kompozitové hole s větším podílem karbonu. Hole jsou nadprůměrně lehké, ale zároveň obstojně odolné.

Tip: Pokud chcete co nejlehčí florbalku, volte při výběru hole z karbonu (nejlépe 100%). Tyto hole jsou většinou v kolekcích označovány jako Xtremelite, Powerlite, Hyperlight, Airlight, Superlight, Carbskin, ...


6. Profil držení

Profil držení lze rozdělit na tři tvary - kulatý, oválný a hranatý (hokejový). Je nutno podotknout, že na jakýkoli tvar úchopu si lze zvyknout a neexistuje univerzální doporučení, které je nejlepší či nejhorší. Jedná se vyloženě o pocitovou věc, která je značně individuální.

 • Kulaté – nejběžnější (použité na cca 80 % florbalek). U různých značek se malinko liší tloušťkou. Sedne do ruky opravdu každému.
 • Oválné – širší úchop podporuje pevné držení florbalky. Více materiálu malinko zvýší váhu celé hole. Některé značky dělají oválné držení pouze pro horní ruku, aby hůl nevyklouzávala z ruky a lépe seděla v dlani. Hodí se pro hráče s většími dlaněmi.
 • Hranaté – připomíná hokejovou hůl. Charakteristiky jsou podobné jako u oválného držení, ovšem do hran se ještě lépe opřete. Ideální pro hráče přecházející z hokeje na florbal.

Tip: Výhodou oválného a hranatého držení je, že hned po uchopení hole víte, jak má florbalka být pro hru správně natočená a nemusíte ji kontrolovat pohledem.

Profily držení florbalek

Profily držení florbalek


7. Čepel

Každý výrobce má svůj originální tvar a mřížkování čepele. Mohou se lišit velikostí, vyhloubením (konkávností) a mírou předzahnutí celkově. Obecně se dá říci, že čím je čepel více zahnutá, tím více odpustí technické nedostatky a hodí se tak pro začínající hráče. Naopak rovnější čepel podporuje rozvoj techniky a lze s ní více využívat bekhendové strany. Obecně rozdělujeme čepele na tvrdé, středně tvrdé a měkké. 90% shaftů je originálně osazeno čepelemi střední tvrdosti. Více o materiálech a jednotlivých zahnutích naleznete v poradci florbalových čepelí.

Upozornění: Pokud chcete hrát soutěže pod hlavičkou ČFBU, musí být značka čepele stejná jako značka shaftu. Například: shaft Salming + čepel Salming.

Poradce florbalových čepelí


logo Jednadvacítky

poradce pro Vás připravil Petr Duchek a Michael Rodina
poslední aktualizace 25.8.2021