Jak vybrat běžecké boty?
Salming Natural Running

Správné boty jsou suverénně nejdůležitějším prvkem výbavy každého běžce. Proto se i před výběrem obuvi vycházející z myšlenky přirozeného běhu patří zodpovědět několik základních otázek, které mohou vaše rozhodování zjednodušit.


Základní otázky při výběru běžeckých bot

Obecně platí, že čím méně zkušený běžec, tím pohodlnější, dostatečně tlumivé a přitom stabilní boty by měl mít. Podrží nohu, prominou některé nedostatky v běžecké technice. Pro začínající běžce se proto více hodí modely enRoute či Miles, u trailovek model Trail 5. Pokročilejší, běžecky vypracovaní vytrvalci ocení i flexibilnější modely s tenčí podrážkou a citlivější odezvou (Distance, Speed, Race). A pokud jste nováčci, pamatujte, že běžecké boty rozhodně potřebujete mít o kus větší, než jaké máte na běžné chození. Mezi patu a botu byste měli pohodlně zastrčit palec ruky. Chodidlo potřebuje pro přirozenou funkci dostatek prostoru v oblasti prstů i okolo nártu. Při delším běhu navíc klenba únavou dočasně lehce poklesne, někdy až nateče. U běžecké obuvi Salming také předběžně počítejte s volbou boty o půl čísla větší oproti většině konvenčních značek.

Při výběru bot je dobré zohlednit, zda jste vysportovaná běžkyně nebo bývalý vzpěrač. V okamžiku došlapu působí na plochu chodidla 3-5 násobek vaší hmotnosti. V prvním případě máte možnost volby pestřejší, robustnější běžci by měli sáhnout spíše po bytelnějších modelech, které lépe odtlumí náraz, přitom pomohou kotníku zůstat ve zpevněném postavení vůči zemi (modely enRoute, Miles) a zároveň ulehčí odvalení chodidla.

Běžecké boty se liší i podle místa používání. V zásadě je dělíme na silniční a trailové. Ty první mají hladkou podrážku a prodyšný svršek, běžci si je vybírají zejména podle požadavku na kombinaci tlumení a stability. Dále se dělí na tréninkové s důrazem na pohodlí (enRoute, Miles, Distance) a závodní vyznačující se vynikajícími odrazovými vlastnostmi (Speed, Race). K běhání v přírodě se více hodí trailové boty, chcete-li krosovky. Na pohled se liší výraznějším vzorkem podrážky, zpevněním svršku v oblasti kotníku a ochranným prvkům v prstové části. K lepší celkové ochraně chodidla také napomáhá pevnější materiál svršku. I mezi krosovkami vnímáme určitě rozdíly. Kupříkladu model Trail 5 patří k nejtlumivějším botám svého druhu vůbec, určený je pro dlouhé, objemové tréninky či pro začátečníky. Lehčí, tenčí model T4 poskytuje citlivější odezvu a profilově tenké boty Element s výrazným vroubkováním podrážky jsou určeny výhradně pro běh v měkkém lesním terénu. Na zpevněné cesty tady zapomeňte. Pokud patříte k těm, kteří co chvíli seběhnou ze silnice na nepříliš hrbolatou či rozblácenou lesní cestu, můžete dost dobře využít i stabilnější silniční modely s dobrým citem pro terén (enRoute, Speed).

Pokud patříte spíše k příležitostným běžcům, možná si vystačíte s vhodně zvoleným jedním párem bot. Jestliže ale běháte doopravdy pravidelně, rozhodně není od věci opatřit si botek více a ty pak vhodně střídat. Je to nejenže praktické, nýbrž i zdravé pro vaše nohy, které nepřivyknou jedinému typu boty, zůstávají „ve střehu“. Pro pomalé, dlouhé výběhy či pro vyklusání unavených nohou po náročném závodě volte měkčí, pohodlnější modely, například modely Miles či enRoute, zkušenější běžci pak i botky Distance. Rychlostní trénink či závod vám bude nejlépe „odsejpat“ s odlehčenými botkami, v nichž se dobře odrazíte, Nade všemi vynikají boty příznačně pojmenované jako Speed, zájemci o to nejlehčí obutí zvolí model Race. Modelová řada Salming Natural Running se ostatně vyznačuje mimo jiné tím, že každý model je svým způsobem odlišný od těch ostatních.

Někdo běhá přes špičky se zpravidla supinačním došlapem (kotník se při došlapu vyvrací směrem ven, palec zůstává téměř nevyužitý), v takovém případě byste se měli poohlédnout po flexibilních, ohebnějších botách, které lépe ochrání vaše nohy před přetížením, navíc pomáhají uvolnit kotníky tím, že podporují rovný nášlap v ose pohybu. Typickým představitelem jsou modely Distance, pro fajnšmekry Race. Možná, že naopak patříte do druhé výrazné skupiny běžců došlapujících přes patu, kdy chodidla navíc navzájem svírají úhel do písmena V. Často vás mohou potrápit nepříjemné průvodní jevy takzvané nadměrné pronace (kotník nevydrží přetěžující nátlak a vychýlí se směrem dovnitř ostřeji, než je zdrávo). V takovém případě se pro vás více hodí pevnější, stabilní modely, které se zároveň svojí stavbou a propriocepcí (odezvou pohybu) mohou přičinit o přenos těžiště došlapu ze zadní části chodidla na jeho prostředek. Zde můžeme doporučit modely enRoute, Miles, pro kratší svižnější běh Speed.

Podívejte se pozorně na plosky svých nohou. I jejich tvar může výrazně promluvit do výběru vhodných bot. Jednotlivé typy mají vedle odlišného tlumení či svršku také rozdílnou šířku. Máte-li chodidla spíše širší, případně máte takzvanou kvadratickou nohu (malíček je takřka v rovině s palcem i ostatními prsty), více se pro vás hodí modely se širší, oblejší špičkou (Miles, enRoute, z krosovek model Trail 5). Majitelé drobnějších nártů více ocení modely Distance, T4 či z podstaty taktéž užší tempové boty.


Salming Natural Running – představení modelů

enRoute

Nejuniverzálnější model oplývající dostatkem pohodlí pro delší tréninkové běhy, přitom vzhledem k chuti podrážky po odvalení lze s enRouty vcelku obstojně závodit. Neztratí se ani v lehčím terénu, kde vynikne slušná stabilita došlapu. Zároveň se jedná o botu vhodnou při „přechodu“ k filozofii přirozeného běhu od konvenčních značek.
Drop: 6 mm
Salming EnRoute

Miles Lite

Nové boty Miles oproti předchozí generaci zeštíhlely, o plných 65 gramů. Stalo se tak zejména díky použití odlehčeného, přitom odolného, svršku. Klíčové vlastnosti, totiž nízký sklon, přiměřeně odlumené podrážky a slušný odraz zůstávají. Nové Milesy patří k těm rychlejším, skočnějším tréninkovým botám, přitom díky použití odolnějších materiálů vykazují nadprůměrnou výdrž.
Drop: 4 mm
Salming Miles

Distance

Jeden ze základových modelů značky. Lehká, tenká bota, přitom s až překvapivou mírou tlumení. Spokojeni budou i běžci, kteří vyžadují cit pro dění pod nohama. Zkušenější vytrvalci ji nasazují na ty nejdelší běhy, díky nízké váze a „skočnosti“ se v Distancích nechá pohodlně odzávodit.
Drop: 5 mm. 
Salming Distance

Speed

Od páté generace vzdálený příbuzný modelu enRoute, tento však oplývá důrazem na odrazové vlastnosti při zachování obstojného komfortu. Všeobecně se jedná o jedny z mála tempovek, v nichž bez úpění vydržíte i nejeden dlouhý tempový trénink. Po přivyknutí Speedy splní úlohu maratonek. Lehce zúžený, přitom poddajný svršek potěší i běžce s užšími chodidly.
Drop: 6 mm
Salming Speed

Race

Nejtenčí, nejlehčí boty z modelové řady s předurčením zejména pro atletické ovály či kratší silniční závody. Vytrvalci s vyzrálým došlapem v nich však běhají i maratony. Karbonová vsadka v poměrně tenké vrstvě tlumicí pěny v mezipodešvi se stará o neuvěřitelně svižný odraz, při správném došlapu model přesto umožňuje dobrou ochranu plosek a přirozenou práci nohou. Boty Race s oblibou vyhledávají také vyznavači minimalismu, ať už pro objemový trénink, silniční závodění či pro případný návrat zpátky od netlumené obuvi. Příliš se nehodí snad jen pro naprosté začátečníky a běžce s nízkou krokovou frekvencí.
Drop: 5 mm
Salming Race

Trail 5

Rolls Royce vyznavačů terénního běhání. Bytelné boty s robustní podrážkou, přitom s pětimilimetrovým sklonem, suverénně nejtlumivější prvek celé modelové řady. Řada běžců je dokonce tu a tam obouvá pro vyklusání unavených nohou po asfaltu. Vibramová podrážka vykazuje spolehlivou přilnavost, boty se osvědčily i při terénních ultrabězích typu Beskydská sedmička.
Drop: 5 mm
Salming Trail 5

OT Comp

Tento model je přímo stvořený ke stále vyhledávanějším překážkovým závodům, kvůli prodyšnosti si je rovněž oblíbili vyznavači swimrunových podniků. Z gumy od Michelinu vylisovaná podrážka výborně drží i na vlhkém dřevě, co se terénních vlastností týká, běžci hovoří o záběru čtvercovitého dezénu jako o "přísavkách". Aktivnější příznivci trailu ocení i vynikající cit pro terén.
Drop: 5 mm
Salming OT Comp

Trail T4

Lehká, poměrně tenká krosovka boduje zejména citem pro terén. Dobrá tempovka či závodní bota, kompromis mezi tlumením a odrazem. Hodí se pro lehčí až středně těžký, vyprahlý až měkčí terén. Díky důmyslnému, klasickému způsobu šněrování je velebí majitelé drobnějších nártů.
Drop: 5 mm
Salming Trail T4

Elements

Čistokrevný pomocník do lesa, na rozmoklé, blátivé pěšiny či pro boj ve sněhových závějích. Na zpevněném povrchu naopak ztrácejí smysl. Rychlá, vyhledávaná bota i mezi orientačními běžci a vyznavači terénních překážkových závodů.
Drop: 5 mm
Salming Elements


Užitečné informace

Slovník běžeckých pojmů

Drop

Sklon podrážky bot od paty ke špičce. Měří se v milimetrech, konvenční boty obvykle mívají 9-15 milimetrů. Modely řady Salming jsou z tohoto pohledu nižší, sklon pohybující se od 4 do 6 milimetrů umožňuje příznivější, rovnější došlap.

Tlumení

Přirozená ochrana pomocí speciálně vyvinuté podrážkové pěny před otřesy, význam má zejména při častém běhání po tvrdém, zpevněném povrchu.

Stabilita

Schopnost boty udržet pomocí kombinace anatomicky tvarované podrážky a zpevněné patní části svršku pevný došlap bez nadměrných vychýlení nártu a kotníku. Prvkem ovlivňujícím stabilitu je i torzní příčka ve středové části podrážky, která umožňuje nezávislý pohyb přední a zadní partie chodidla.

Flexibilita

Ohebnost, přizpůsobivost boty zejména v její přední části, která napomáhá k ochraně před přetížením chodidla v první fázi došlapu. Správné míře flexibility napomáhá speciální „zlomová“ ryska podrážky přibližně v oblasti bříška nártu.

Propriocepce (odezva)

Vlastnost důležitá pro správné vnímání běžeckého pohybu. Jestliže cítíte, co se děje pod podrážkami vašich bot, zpravidla tomu přizpůsobíte pohyb samotný.

Přirozený došlap

Aktivní došlap využívající tlumivých vlastnosti přední části boty a zpevňující účinek v oblasti paty. Přirozený běžecký krok je otázkou postavení a působení celého těla. 

Více informací na Salming Running Wheel

Velikostní tabulky

Technologie Salming Running


logo Jednadvacítky

poradce pro Vás připravil Michal Vítů
poslední aktualizace 20.3.2018

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti